מסחר אלקטרוני

עצמאי או שכיר – גרסת המסחר האלקטרוני

עצמאי או שכיר – גרסת המסחר האלקטרוני

טירוף המכירות באינטרנט מושך אליו יזמים ובעלי עסקים שמעוניינים לקפוץ על העגלה ולהרוויח את חלקם. בהתאם, התחום לא מפסיק להתפתח ומציע אפשרויות רבות ומגוונות. רוצים להיכנס לעולם ה מסחר האלקטרוני? ראשית תאלצו לבחור: האם למכור באמזון או באיביי ולקצץ ברווחים, או לנסות את המזל כעצמאיים – עם הרבה כאב ראש, אבל בלי לשלם עמלות? אלה האפשרויות

הקניות באינטרנט שוברות שיאים

כבר תקופה לא קצרה שה מסחר האלקטרוני תופס את הנתח המשמעותי ביותר בענף המכירות, אך נראה שבשנים האחרונות הזירה המקוונת ממשיכה לצבור תאוצה ומגיעה לממדים שספק אם מישהו העלה על דמיונו שתגיע אליהם רק לפני כמה עשורים. המספרים מעידים על כך: בתחילת החודש הנוכחי שוב נשבר שיא של מכירות ברשת, כשהאמריקאים הוציאו ב”סייבר מאנדיי” סכום כולל של 9.4 מיליארד דולרים – זינוק של כמעט 20% מהיקף הרכישות בשנה שעברה. וזאת, ימים ספורים בלבד אחרי ה”בלאק פריידיי” שבו היקף הקניות בקרב היקף הקניות ברשת בארה”ב הסתכם ב-7.2 מיליארד דולר – צמיחה של 14% לעומת אשתקד.

רבים המבקשים למכור את הסחורה שלהם דרך האינטרנט, בין אם העסק שוכן בחנות פיזית ומעוניין להרחיב את מעגל הקונים ובין אם מדובר בחנות שהוקמה לשם מסחר וירטואלי מלכתחילה, עומדים בפני החלטה בסיסית – האם לשווק את המוצרים דרך אתר קניות קיים או להשקיע בבניית אתר עצמאי. לכל אחת מהאפשרויות יש יתרונות וחסרונות, והכדאיות של כל אחת מהן משתנה בהתאם לסוג המוצר, יעדי העסק, קהל היעד ועוד.

להקים אתר קניות עצמאי או למכור דרך פלטפורמה קיימת?

האפשרות הראשונה שישראלים רבים בוחרים בה היא למכור מוצרים דרך אתר Ebay. אלפי סוחרים החלו את דרכם העסקית באמצעות מכירת פריטים באתר, וזו דרך מצוינת להכיר את אפשרויות המכירה ולרכוש ידע לקראת פתיחת “חנות” בתוך הפלטפורמה. הקמת חנות באיביי אינה מחייבת ידע בתכנות או בעיצוב, והאתר מספק לכל דורש הסברים מפורטים על פתיחת חנות חדשה, הוספת מוצרים, כיצד להעלות תמונות ואיך לבצע מכירות.

לפלטפורמה זו יש יתרונות רבים אך גם חסרונות שש לקחת בחשבון. מחד, זו זירת מסחר בינלאומית, מוכרת ואמינה, ולאחר הקמת חנות באיביי אפשר להתחיל למכור תוך זמן קצר וליהנות מרווחים. מנגד, כדי לבלוט בפלטפורמה זו ולייצר הכנסה גבוהה יש להשקיע משאבים רבים בקמפיינים פרסומיים שיגדילו את החשיפה ויובילו גולשים דווקא אליכם.

בנוסף, בזירת ה מסחר האלקטרוני של איביי לא ניתן ליצור בידול מהמתחרים או לפתח מותג באינטרנט וזאת בשל המדיניות, התקנון והכללים המחייבים של האתר. על כל זאת ניתן להוסיף כשיקול את העמלות שצריך לשלם לאיביי בגין הקמת החנות, המכירות, הקמפיינים וכו’.

אפשרות נוספת: למכור באמזון

המתחרה הגדולה של איביי, אמזון, נכנסה לאחרונה אל השוק הישראלי בסערה ואף השיקה אתר בעברית. אתר המכירות הזה הוא הגדול בעולם, ומעל ל-180 מיליון לקוחות עורכים קניות באינטרנט דרכו בכל חודש. לאמזון יש שני פורמטים מרכזיים שדרכם ניתן להעמיד מוצרים למכירה: תוכנית למוכרים פרטיים (עד 40 פריטים בחודש), ותוכנית למוכרים מקצועיים שמאפשרת מכירת פריטים ללא הגבלה. מוכרים פרטיים משלמים עמלות על המכירות והמוכרים המקצועיים משלמים דמי מנוי חודשיים. מוכרים פרטיים יכולים לשייך את הפריטים ל-20 קטגוריות שונות, בעוד שבפני מוכרים מקצועיים עומדות 30 אפשרויות.

אמזון, הידועה בסטנדרטים הגבוהים שהוא מציב מבחינת המחירים ותנאי המשלוח, מציעה שירות שנקרא FBA ((FULFILMENT BY AMAZON שחוסך למוכר את ההתעסקות באריזה, אחסון ושילוח. סוחרים שמעדיפים לרכז את מירב המאמצים בהגדלת היקף המכירות יכולים להשתמש בשירות זה, ותמורת עמלה המוצר יישלח ממחסני החברה ישירות לקונה. השירות מאוד נוח, אך חשוב לשקלל את עלותו של בתחשיב הכולל של המוצר, ולבחון אם ההסדר משתלם על אף הפגיעה ברווחים שהוא מביא עמו.

מכירות באינטרנט דרך חנות עצמאית

אם בחרת להקים חנות עצמאית, כדאי שתהיו מוכנים להשקיע לא מעט מאמץ וכסף בכך. יחד עם זאת, אם תצלחו את כל המשוכות תזכו לעולם שלם של אפשרויות שיכול לתת קפיצת מדרגה משמעותית לעסק שלכם. בין היתרונות של חנות עצמאית העובדה שהיא מאפשרת לעסק יצור קהילה משלו, לבנות קהל לקוחות עקבי ולהשקיע במיתוג הייחודי של העסק.

בניגוד למחסר אלקטרוני דרך אתרי הקניות הגדולים, החנות העצמאית מנוהלת על ידכם ואין צורך להתחלק עם אף אחד ברווחים. אתם זוכים לשליטה מלאה, יכולים להחליט איזה מוצרים למכור, וגם אפשריות השיווק הן בלתי מוגבלות ומאפשרות לכם לפרסם את האתר בדרכים יצירתיות כדי ליהנות מחשיפה רחבה ומתעבורה משמעותית לחנות.

ניתן להקים אתר באופן עצמאי באתרים כדוגמת WIX, או לשכור את שירותיה של אחת החברות המציעות שירותי בניית אתרים לעסקים. עם עליית האתר לאוויר תצטרכו לדאוג כל הזמן להעלאת מוצרים חדשים, לפרסם מבצעים, להוסיף תכנים מעניינים, לפרסם את החנות באמצעות קמפיינים באינטרנט וכמובן לנהל באופן שוטף את החנות. חנות מקוונת נוחה שמספקת שירות איכותי תגדיל את קהל הלקוחות שלה, תהנה מעקביות והרווחים יזרמו בהתאם.

 

מסחר אלקטרוני
Banner vector created by katemangostar – www.freepik.com
רוצים לדעת עוד? צרו קשר